Zirkonyum Kaplamalar

Gülüş tasarımında kullanılan 2 tür kaplama vardır. Bunlardan bir tanesi Zirkonyum destekli kaplamalardır. Diğeri “Tam Seramik Kaplama” dır.
Eski nesil metal destekli kaplamaların kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır.

Kron, köprü restorasyonlarında güvenle kullanılabilen zirkonyumlar aynı zamanda estetik birçok problemin çözümünde önemli rol oynar. Eski nesil protezlerde çok gördüğümüz; diş eti kenarında morluklar ve ekstra kanamalar uyumlu yapılan zirkonyum kaplamalar ile tedavi edilebilir.

Zirkonyum materyali iki şekilde kaplama olarak kullanılabilir.

1-Zirkonyum Altyapı (Estetik ve yaygın kullanım)

  • Koyu renkli, metal bir altyapı olmadığı için; estetiği engelleyen bir renk yansıması yoktur.
  • Beyaz renktedir.
  • Diş estetiği sağlanmasında yardımcı olur.
  • Vücut dokuları ile uyumludur.
  • İnceltilebilir, direnci yüksektir.

2-Monolitik Zirkonyum (Full Zirconia)

Üretilen diş tamamen zirkonyumdandır. Zirkonyumun sert bir madde olması ve ekleme yapılamaması gibi nedenlerden dolayı estetik bölgeden ziyade arka dişlerde tam kron, köprü tedavilerinde tercih edilir.

Zirkonyum Porselen Nedir ve Avantajları Nelerdir?

En sık uygulanan gülüş estetiği yöntemlerinden biridir.

Alt yapı olarak kullanılan zirkonyum üzerine, özel fırınlarda pişirilerek seramik tabaka yerleştirilir. Dişin üzerinden renk geçişleri, transparanlıklar, karakteristik oluşumlar; oluşturulabilir.

Bu tedavilerde konuda hekim ve teknisyenin sanatı çok önemlidir.

İçinde bir gri ya da koyu renkli bir tabaka bulunmadığı için dişe çok yakın renkler elde edilebilir.

Metal destekli kaplamalara göre fiyatı daha yüksek olan zirkonyumların yaygınlığı artmaktadır. Buna neden olarak estetiğe verilen önemin artması ve zirkonyumun avantajlarının daha iyi anlanması verilebilir.

Zirkon yapılmasına uygun olmayan durumlar da vardır. Her ne kadar direnci artırılmış zirkonyumlar olsa da çok uzun köprüler, aşırı kuvvet alan bölgelerde bu tercihten vazgeçilebilir. Bu karar model analizi ve röntgenle verilebilir. En doğru bilgiyi hekiminiz verecektir.

Zirkonyumların kalitesi var mı?

Kesinlikle her malzemede olduğu gibi zirkonyumlarında piyasada kalite seçenekleri vardır. Özel markalara ait bloklarla farklı estetik ve dayanıklı sonuç elde edilebilmektedir. Materyal konusunda en doğru bilgiyi hekiminiz verecektir.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü