Tam Seramik Kaplamalar

Full porselen, Emax, Empress, Tam seramik, Ceramic veneer; aynı tedaviyi anlatmaktadır. Estetik diş hekimliği ve gülüş estetiğinin temel taşlarından biridir.

Bu restorasyon tipi modern kaplama olarak sayılabilir.

Gerek hekim gerek laboratuvar çalışması yüksek hassasiyet gerektirir. Daha detaylı ölçü malzemeleri ve yapıştırma sistemleri kullanılır.

Tam seramik kaplamaların ne olduğunu daha iyi anlamak için diğer kaplama türleri(zirkonyum) ve porcelain laminate veneer ile kıyaslayabiliriz.

Estetik Zirkonyum ve Metal destekli kaplamalar kendi içlerinde iki kısımdan oluşur.

  • İlk tabaka; dişe fiziksel olarak temas eden kısım yani altyapıdır. Metal destekli sistemlerde bu kısım; özel bir metal, zirkonyumlarda ise; bu tabaka zirkonyum adı verilen beyaz renkte, dayanıklı bir yapıdır. Bu tabaka üç boyutlu sistemler ile bloklardan kazınarak veya manuel yöntemlerle üretilebilir.
  • İkinci tabaka ise; ilk tabakanın üzerine gelen porselen yani seramiktir. Dişin formunun, renginin, estetiğinin verildiği kısımdır.

Tam seramik kaplamalar tek tabakadır. Bunlarda altyapı adı verilen bir iç tabaka bulunmaz. Tamamen Seramiktir.

Bu işlem için özelleşmiş cihazlar bulunur, bu şekilde üretilirler ve tamamen porselenden hazırlanırlar. Dişe temas eden tabaka ile dışarıda görünen tabaka aynıdır. %90 a yakın transparanlıktan, tam opak görünüme kadar birçok estetik varyasyonlara olanak sağlar.

Estetik olduğu kadar teknik bir tedavidir. Özel kesim teknikleri ve simantasyon protokolleri uygulanır.

Gülüş tasarımı için en çok tercih edilen bir diğer yöntemdir. Dişe, Porselen lamina’da olduğu gibi özel yapıştırıcı sistemler kullanılarak yapıştırılırlar.

Porselen lamina ile tamamen aynı madde kullanılarak üretilebilir. Tek farkı; full kron ve yarın kron oluşlarıdır. Laminalar dişin arka yüzeyini kavramazlar. Emax, Empress kronlar ise dişi çepeçevre sararlar.

Tam seramik kaplamaların fiyatları; zirkonyum kronlara göre daha fazladır.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü