Laminate Veneer (Yaprak Porselen)

Estetik Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı uygulamalarının en önemli temsilcisi; Laminate Veneer’dir. Porselen lamina, Yaprak porselen, Tırnak diş gibi bazı tabirler de bu tedavi içindir.

Dişlerin ön (görünen) yüzeyine çok ultra ince (0.2 mm kadar incelebilir) plakalar, özel yapıştırıcı sistemler ile kimyasal olarak çok güçlü bir biçimde bağlanır, bütünleşir. Dış etkenler ile renklenme problemi oluşmaz.

Laminate Veneer Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak tüm estetik tedavilerde olduğu gibi çok detaylı bir analiz ve planlama şarttır.

İhtiyaç duyulursa hastaya dijital veya analog olarak gülüş tasarımı planlanmalı, tedavinin beklentiye uygun olup olmadığı netleştirilmelidir.

Wax-up, Mock-up aşamasında hasta, tedavi sonucunu, henüz tedaviye başlanmadan, yaklaşık olarak görebilir. Bu, tedaviye karar vermekte zorlanan, kararsız kişiler için çok yararlı olacaktır.
Farklı bir tabir ile “test sürüşü” olarak adlandırılabilir. Mock-Up, dişler üzerinden hiçbir işlem yapılmadan alınacak ölçü ile bu tedavi öncesinde hazırlanır.

Bu aşamada, tabi ki gerçek cam seramik veneerler ile aynı estetikte bir sonuç oluşmaz fakat hekim ve hasta için bir rehber elde edilir. Hasta test modeli ile dişlerin uzunluğu, şekli ve genişliği gibi beklentilerini dile getirir. Teknik şartlar ile beraber harmanlanır. Bitim de bu isteklere göre olacaktır. Aynı zamanda bu test modeli; işlemler başlandıktan sonra da hasta ağzına yerleştirilecek ve iş bitene kadar analiz devam edecektir.

Yaprak Porselen Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Model, röntgen analizleri ile planlanan gülüş tasarımı kesinleştirildikten sonra dişler üzerinden ölçü alınması ile başlar. Yaklaşık 4-10 gün arasında tedavi sona erer.

Rutinde 1 prova ve sonraki seansta bitim planlanır fakat olabilecek aksilik veya estetik düzeltmeler sonucu bazı tedaviler 7-10 gün de bitmektedir. Hasta bu süreci Test dişleri ile geçireceği için estetik problem de minimuma indirilmektedir.

Bu süre zarfında eğer hastanın ekstra verebileceği bir görsel, tarz var ise dişler ona göre şekillendirilir.

Gülüş tasarımı, estetiği uygulamalarında;

  • Dişlerde giderilemeyen renklenmeler
  • Belirli düzeye kadar çapraşıklık
  • Dişlerde ayrıklık
  • Dişlerde kırık
  • Şekil bozukluğu

yaprak porselenler ile çözülebilmektedir. Diş eti seviyeleme, pembe estetik işlemleri ile de Laminate Veneer yakından ilişkidedir.

Bu tedavi; dişlerin üzerinden hiçbir aşındırma yapılmadan alınacak ölçüler ve bu ölçüye göre hazırlanan seramikler ile tedavi bitirilebilir. Kesinlikle klasik eski nesil kaplamalar gibi düşünülmemelidir.

Aşındırma ihtiyacı olup olmadığı veya ne kadar olduğu muayene ve analizler sonucu belirlenmelidir. Lamine diş fiyatları; zirkonyum ve diğer kaplama türlerine göre biraz daha pahalıdır.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü