Diş Hekimliğinde Botoks Uygulamaları

Botoks denildiğinde akla ilk “kırışık düzeltme” ,”pürüzsüz bir alın”, ”kaz ayağı” gelebilir fakat bu işlem daha farklı.

Botoks çalışma prensibi olarak enjekte edildiği kasın kasılmasını 6 ay gibi bir süreyle engeller, bu süreçte vücutta metabolize olur ve etkisi kaybolur.

Diş hekimliğinde kullanımına gelecek olursak:

  • Gummy Smile olarak tanımlanan, gülüş esnasında aşırı diş eti görünürlüğünün nedeni; dudağın fazla miktarda yukarı çekilmesidir. Bu nedenle 1-2mm görülmesi gereken diş eti 6-7mm kadar görünür hale gelir.Bu kas içine botoks ilacı enjekte edilerek; kasın dudakları “daha az” yukarı çekmesi sağlanır ve Gummy Smile durumu önlenmiş olur. Gülüş estetiğine çok büyük katkı sağlayabilir.
  • Diş sıkmanın botoks ile önlenmesi konusunda halen bir çok çalışma yapılmaktadır. Diş sıkmaya karşın gece plağı, akrilik plaklar vs. bir çok önlem alınmasına rağmen cevap alınamayan, buna bağlı şiddetli baş ağrısı yaşayanlarda botoks ciddi bir çözüm olabilmektedir.

Botoksun kas fonksiyonlarında uzun dönem herhangi bir zararı söz konusu değildir, bu yüzden gönül rahatlığı ile, uzman ellerde uygulanabilir.

Diş sıkmanın ağız ve çene yapısına etkileri, gummy smile’ın estetik problemleri düşünüldüğünde Botoks ciddi bir çözümdür.

Dezavantaj olarak 6 ay sonra etkisinin geçmesi düşünülebilir. Düzenli olarak yenilenmesinde bir zarar yoktur.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü