Diş Beyazlatma (Bleaching)

Gülüş estetiği , daha beyaz dişlere verilen önem ve talep her geçen gün artmaktadır.

Sadece diş rengine bağlı problemler “Diş Beyazlatma Sistemleri” ile çözülebildiği gibi beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda vardır. Bu konuda en doğru yönlendirmeyi hekiminiz yapacaktır.

Beyazlatma öncesinde de diğer tedavilerde olduğu gibi bir analiz yapılır. Öncelikli olarak diş ve diş eti problemlerinizin çözülmesi gereklidir. Kontrolsüz, aceleci başlangıçların zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Diş temizliği işlemleri ile dişlerin rengi de bir miktar açılacaktır. Diş tedavileri bittikten bir hafta sonrasında beyazlatma rahatça uygulanabilir. Tekrar edilmesi için yaklaşık 6 ay geçmesi önerilmektedir.

Temizlik ile dişin orijinal rengi ortaya çıkar ve dişinizin bu tedaviye nasıl yanıt vereceği daha rahat öngörülebilir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

  1. Ofis Tipi Beyazlatma
  2. Ev Tipi Beyazlatma
  3. Kombine Beyazlatma
  4. Devital Beyazlatma

1-Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

En etkili beyazlatma yöntemidir. Klinik ortamında ve diş hekimi tarafından uygulanan profesyonel sistemdir.

Önce diş eti koruyucu bariyer yerleştirilir ve sonrasında beyazlatma başlar. Özel ışın, lazer sistemi kullanılabilir. Diş yüzeyine, dişe zarar vermeyecek şekilde hazırlanmış ve protokolüne uygun şekilde beyazlatma ajanları uygulanır.

Kullanılan sistemin özelliklerine göre tek seans, çoklu seans olabilir. Seans süresi 40-60dk arasında değişkenlik gösterebilir. Sonrasındaki 24-36 saat hassasiyet olabilir, en aza inmesi için hekiminizin tavsiyelerine dikkat edilmesi önemlidir.

2-Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Kişiye özel hazırlanan plaklar yardımı ile uygulanan sistemdir. Alınan plakların içine uygun miktarda beyazlatma jeli yerleştirilir, kişi bunu dişlerine uygular. Bu tedavide kullanılan ürüne göre günlük kullanım süreleri 6-10 saat arasında değişir.

O süre boyunca plak ağızda olur ve içine yerleştirilen beyazlatma ajanı dişlere temas eder. Hekim kontrolleri ile rengin açılması incelenir.

3-Kombine Beyazlatma (Total Bleaching)

En etkili yöntem Klinik yani ofis tipi ile Ev tipi beyazlatmanın beraber uygulanmasıdır. Ciddi diş renklenmesi olan hastalarda uygulanır.

4-Devital Beyazlatma (Devital Bleaching)

Kanal tedavisine bağlı olarak renklenmiş dişe uygulanan işlemdir. Ciddi, siyaha yakın renklenmeler bu yöntem ile çözülebilir.

Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Hayır. Başarısı ve sağlıklı olduğu kanıtlanmış sistemler; doğru şekilde ve doğru teknikle uygulandığında bir zararı olmaz.

Eğer hastada ciddi diş eti çekilmesi, diş çatlakları varsa uygulanmaması doğru seçim olacaktır.

Yani beyazlatma her hastaya uygulanmaz.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü