Amalgam Dolgu Değişimi

Geçmiş yıllarda çok yaygın olarak tercih edilen amalgam dolguların kullanımı gün geçtikçe azalmaktadır. Bunda gelişen teknoloji ve üretilen daha sağlıklı ve başarılı dolgu malzemelerinin olması neden olarak gösterilebilir.

Siyah dolgu, gri dolgu, gümüş dolgu, civalı dolgu gibi çeşitli isimlerle adlandırılmaktadır.

İçinde belirli oranlarda kurşun, kalay, bakır ve civa bulunur ve uygulanması, sökümü esnasında bir miktar civa buharı açığa çıkar.

Yıllar öncesinin şartları değerlendirildiğinde; o dönemin teknolojisi ile üretilen beyaz dolgu diyebileceğimiz kompozit dolgular ve simanlara göre, amalgamın başarısı çok daha yüksektir.

Günümüzde işe teknolojinin de gelişimi ile üretilen kaliteli kompozit dolgu materyalleri ile çok daha yüksek başarılar elde edilebilmektedir.

Amalgam; kullanımı kolay olması, malzeme olarak yetersizlik ve çok özel endikasyonlar dışında uygulanmamaktadır ve artık ihtiyaç yoktur.

“Amalgam dolgularımı değiştirmeli miyim?” sorusu, hastaların hep aklını karıştırmaktadır. Kenarı kırılmış veya sızdıran amalgam dolgular, gülüş estetiği için problem oluşturan siyah dolgular değiştirilmelidir. Fakat sadece siyah olduğu için her amalgamın sökülmesi fikri doğru değildir. Diş estetiği ve gülüş tasarımı için ihtiyaç olup olmadığı da detaylıca değerlendirilmelidir.

Amalgam dolgu sökümü sırasında yüksek kuvvetli aspiratör kullanılmalı ve hastanın amalgam artığına maruz kalması engellenmelidir. Rubber dam dediğimiz özel lastik örtüler kullanılabilir. Söküm tekniği olarak parsiyel amalgam sökümü, kaide olarak bırakılması gibi seçenekler hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Söküm tamamlandıktan sonra metal bağlayıcı solüsyon ile ağız çalkalanmalıdır.

Paylaş

Daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Menü